Використання соціально-моделюючих ігор для діагностики проблем ОТГ

Ігор Семиволос

В лютому-березні 2020 року представники Центру близькосхідних досліджень брали участь у низці тренінгів в п’ятьох громадах: Роздольницька ОТГ, Виноградівська ОТГ, Станіславівська ОТГ (Херсонська область), Космацька ОТГ (Івано-Франківська обл.), Староушицька ОТГ (Хмельницька обл.). Це стало можливим завдяки проекту «Громади: дорожня карта рішень», який реалізовувала команда «ТСН» телевізійного каналу «1+1» за фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні. Для нашої команди це була унікальна можливість перевірити ефективність розроблених нами соціально-моделюючих ігор, порівнюючи та аналізуючи отримані результати кожної із громад.

Отже, ми запропонували учасникам тренінгу дві соціально-моделюючі гри: «Репортаж» та «Хитрий сусід». Перша гра – візійна – передбачала наступний сценарій: учасники, розбившись на чотири команди, мали б вигадати реалістичні новини, які відбуватимуться у майбутньому в їхній громаді, три з яких позитивні, а одна, негативна. Часовий проміжок обмежувався чотирма роками – починаючи з 2020 і по 2023 р. Кожна із команд мала можливість оприлюднити лише одну новину на рік, що розглядався, і тому процес вибору новини був також важливим компонентом вправи.

Друга соціально-моделююча гра «Хитрий сусід» передбачала стимулювання пошуку внутрішніх ресурсів (не обов’язково матеріальних) для розвитку і побудована на ідеї порівняння громади, в якій відбувається гра, з більш успішною громадою поруч або деінде. Головна мета гри «Хитрий сусід» активізувати учасників на креативний пошук ресурсів для розвитку громади, зокрема активізувати наявний людський капітал, який зазвичай не достатньо береться до уваги при розробці перспективних планів розвитку.

Як я вже зазначив, соціально-моделююча гра «Репортаж» гра візійна, прогностична. За час її проведення в різних аудиторіях ми накопичили чимало випадків, коли прогнози, зроблені під час гри, збувалися. Звісно, такі збіги, на які звертають згодом увагу учасники, посилюють довіру до загальних результатів нашої роботи, але в даному випадку для нас важливішим був діагностичний компонент цієї гри.

Діагностика проблем і точок зростання за допомогою цієї гри працює бездоганно. До речі, негативні новини, які, як виявилося, не так вже й легко вигадати, якщо мова йде не про загальноукраїнський рівень, а про місцевий, сигналізують про наявні та усвідомлені у громаді загрози і проблеми. Їх можна об’єднати в три ключові групи: інфраструктурні (відсутність доріг або погані дороги, які ускладнюють комунікацію громади з районним чи обласним центром, стихійні чи техногенні лиха як то підтоплення, аварія каналізації, витік аміаку тощо) – тобто те, що потребує пошук і залучення великих ресурсів ззовні, екологічні (від вирубки лісосмуг до забруднення лиману та звалищ сміття) – локальні проблеми, які потребують вправного адміністрування та соціальні (зростання кількості наркоманів серед молоді, закриття соціальної інфраструктури як то шкіл, лікарень тощо), які є відображенням соціально-економічного розвитку громад.

Окремо стоїть проблема спроможності Роздольницької громади. Власне, лише ця громада із п’яти ставить під сумнів свою спроможність, що виливається у сформульованій учасниками гри негативній новині – ліквідація ОТГ. Такий сценарій прямо вказує на незавершеність процесу формування громади, на невпевненість у своїх силах та наявність альтернативних варіантів розвитку, як наприклад поглинання громади найближчим містом, який розглядається як можливий.

Позитивні новини у цій грі це точки росту, які, що важливо, вже артикульовані в громаді і мають своїх провідників і послідовників. Тут слід зазначити, що висловлені очікування дещо відрізняються від перспективних планів, в них набагато менше зеленого туризму і більше відновлення промисловості у вигляді різноманітних переробних цехів, виробництв по переробці сільськогосподарської продукції тощо.

Забігаючи наперед, а це проявилося в грі «Хитрий сусід», громади хочуть мати великий бюджет, сформований за допомогою податків підприємств, діючих на території їхніх громад, але категорично проти таких, що несуть екологічну загрозу. Втім, проблема як раз полягає в тому, що більшість громад, які учасники гри вказували як успішні, мали на своїй території підприємства, виробництво яких не було екологічно чистим. Наприклад, глиноземний завод або велика птахофабрика. Це протиріччя, на жаль, подолати не вдалося жодній громаді. Як приклад, можна навести історію з портом у Станіславівській громаді, де спочатку його побудували (віртуально, звичайно), а згодом він забруднив лиман, і підірвав таким чином туристичну привабливість громади.

В стратегічних планах громад чимало місця відведено зеленому туризму як стратегічному напрямку розвитку ОТГ. Втім, виходячи із результатів гри, лише у двох з п’яти громад можна побачити більш менш чіткий запит на розвиток зеленого туризму. У випадку Виноградівської ОТГ ставка робиться на туристичне освоєння Олешківських пісків, найбільшої в Європі пустелі, яка територіально входить до складу громади. Староушицька ОТГ, що знаходиться у мальовничому куточку Поділля, робить наголос на фіто-фестивалях та відпочинку на берегах Дністра. В решті громад, попри їх чималий туристичний потенціал, сталі плани розвитку зеленого туризму окреслені набагато слабше. Можна припустити, що в цих громадах по тим чи іншим причинам були відсутні під час гри можливі надавачі таких послуг, і їх думка через це не була врахована, але для нас важливим був сам факт присутності чи відсутності у масовій свідомості ідей, пов’язаних із зеленим туризмом.

В цілому можна сказати, що гра виявила як проблеми так і можливі точки розвитку громад, формуючи у її учасників бачення бажаного майбутнього на декілька років вперед. По суті, гра виконала два важливих завдання: діагностичне та прогностичне. У першому випадку вона дозволила у короткий термін визначити ключові проблеми та очікування активу громади, у другому – допомогти представникам влади, громадянського суспільства накреслити напрямок і спільне бачення розвитку громади.

Окремо слід сказати про роль лідера – голови ОТГ, який може як розхолоджувати, так і надихати громаду на розвиток. В немалій мірі, від того, наскільки місцеві еліти залучені у процес прийняття рішень, залежить їх успішна реалізація.

Порівняльна таблиця результатів гри «Репортаж» в п’ятьох громадах (червоним виділені негативні новини)

рікРоздольницька ОТГВиноградівська ОТГСтаніставівська ОТГКосмацька ОТГСтароушицька ОТГ
2020аварія каналізації
глобальна вирубка лісонасаджень/лісосмуг
закриття терапевтичного відділення
зруйнована дорога на Косівзаморожено ремонт дороги

відновлення цілодобового водопостачання до села Чорноморкавідкрито логістичний центр у селищі Брилівкаперемога Атлантики над Кристалом (футбол)припинили вирубку лісу
велопробіг/веломаршрут

відкриття кабінету робототехніки
лінія сортування сміття
початок будівництва підприємства з переробки с\г продукції “Вітамінка”почали відбудовувати дорогу на Косів
енергоефективність навчальних закладів

збереження статусу громадизарибнення озера Солонепобудовано порт
завершено капітальний ремонт ЗОШ
збереження дитячого санаторію
2021зруйновано тріумфальну арку ОТГ25% молоді наркомани11 вулиць без водизакрили стаціонар в лікарні
пляжі непридатні для відпочинку через сміття

газифікація усієї громади
всі лісові насадження передані громадікемпінгове містечко в Широкій балцівведено в експлуатацію футбольний стадіонвідкриття мережі трав’ярень

прийняте рішення щодо будівництва заводу з виробництва сидру
побудований завод з виробництва дорожнього покриття із вторинної сировини
філії підприємства в селах Софіївка та Широка балка
+ 5 тис. голів овець
запустили лікарню

приєднання до Роздольницької ОТГ інших населених пунктів
1 місце серед шкіл по ЗНО
відкрили сольову кімнату в амбулаторіїзавод з переробки молочних продуктів55 гектарів під СЄС
2022витік аміакупідтоплення села Тарасівканеврожайвтрата дотації на худобузакриють районну лікарню

100% охоплено дошкільною освітоюрекордний врожай кавунів
безперервне водопостачання
столярний/меблевий цехреконструкція очисних споруд

розвинена спортивна інфраструктура
реконструйована каналізаційна система селища Брилівка
в Широкій балці відкрили стадіонпалетний цех
відремонтовані дороги державного значення

збільшення кількості дітей 100%
вуличні спортивні майданчики у кожному населеному пункті
відкрили підприємство з переробки сміттяклініко-діагностичний центр
побудований оглядовий майданчик
2023ліквідація ОТГпадіння народжуваності на 15%
забруднення лиманузакриття шкіл 1-2 ступенюзатоплено зону відпочинку

збудований сміттєпереробний завод
перший туристичний маршрутзавершено будівництво автомагістралі
рибне господарствоміжнародне святкування п’ятиріччя громади

ліквідовані наслідки витоку аміаку
туристичний готельний комплекс “Криниця”
чемпіонат з футболуцех з переробки побутових відходів
лавандовий фестиваль

впровадження екологічно чистих технологій виробництвазапрацювала вертикальна дренажна система
введено в експлуатацію підприємство «Вітамінка»
громада стала спроможною
міжнародні змагання з парапланеризму

You may also like...