ЦИФРОВА ВАЛЮТА ЯК ІНСТРУМЕНТ ФІНАНСУВАННЯ ТЕРОРИЗМУ
Цифрові гроші, також відомі як електронні або віртуальні гроші, набувають все більшого значення в сучасному суспільстві завдяки своїм численним перевагам і трансформаційному впливу на різні аспекти нашого життя. Цифрові валюти пропонують альтернативу традиційним фінансовим системам, таким як банки, оскільки вони працюють на основі технології блокчейну, що дозволяє проводити транзакції без посередництва централізованих організацій.
Цифрова валюта – це форма грошей, яка існує лише в електронному форматі, існує без фізичних примірників, таких як банкноти або монети. Вона зберігається та пересилається за допомогою технології, яка базується на криптографії, що відома як блокчейн. Криптовалюти можна використовувати для проведення різних операцій, від покупок товарів та послуг до інвестування та зберігання вартості.
Питання про можливе використання цифрових валют для фінансування тероризму виникає через деякі потенційні переваги, які ці технології можуть надати зловмисникам.
Деякі криптовалюти надають можливість здійснювати анонімні та псевдонімні транзакції за допомогою технології блокчейн, що ускладнює відстеження фінансових потоків та ідентифікацію осіб, що здійснюють ці транзакції. Не менш важливою перевагою є те, що цифрові валюти доступні для використання у будь-якій точці світу з доступом до Інтернету, що дозволяє терористичним організаціям здійснювати транзакції поза межами традиційних банківських систем.Важливо зазначити, що не всі криптовалюти та транзакції є анонімними. Наприклад, Bitcoin не є повністю анонімним, оскільки всі транзакції реєструються у публічному реєстрі, відомому як «блокчейн», хоча вони можуть бути псевдонімними. Крім того, правозахисні органи розвивають методи інформаційного аналізу, щоб виявляти та перешкоджати нелегальним діям, включаючи фінансування тероризму через цифрові валюти [1].
Розглянемо кейс фінансування терористичних організацій, зокрема ХАМАС. У 2014 році журнал Forbes назвав дану організацію «однією з найбагатших терористичних груп у світі», ХАМАС має орієнтовний річний бюджет майже в 1 млрд дол. США. Більшість грошей надходить від «експатріантів або приватних донорів у регіоні Затоки».
Після 7 жовтня міністерство оборони Ізраїлю заявило, що вилучило віртуальні гаманці, пов’язані з ХАМАС, які отримали 41 млн дол. США між 2019 і 2023 роками, також було закрито 100 крипто-акаунтів [2].
Більше того фінансування ХАМАС йшло через платформу Binance. Також компанія не запровадила механізм «знай свого клієнта» — натомість вона дозволяла користувачам відкривати рахунки та торгувати, не надаючи жодної ідентифікуючої інформації, крім адреси електронної пошти.
Засновник Binance Чанпен Чжао погодився визнати свою вину в порушенні вимог американського законодавства щодо боротьби з відмиванням грошей. За врегулювання кримінальної справи Binance сплатив 4,3 млрд дол. США.
Експерти зазначають, що криптовалюти не є ідеальним інструментом для таємного фінансування, оскільки публічний характер блокчейну, бірж і гаманців дає можливість відстежувати фінансування тероризму. ХАМАС оголосив, що призупиняє свої кампанії зі збору коштів у біткоїнах саме з цієї причини [3].
Висновки
Таким чином, хоча цифрові валюти можуть надати зловмисникам деякі переваги, вони також піддаються регулюванню та контролю з боку правоохоронних органів для запобігання зловживанням та фінансуванню тероризму. Звісно цифрові валюти не єдине джерело фінансування терористичних груп, проте не менш важливе, адже допомагає уникати санкцій та обмеження. Потрібно підкреслити необхідність розвитку регуляторних механізмів для безпеки використання цифрових валют і запобігання їхнього використання для терористичного фінансування.
Список використаних джерел:
- Correcting the Record: Inaccurate Methodologies for Estimating Cryptocurrency’s Role in Terrorism Financing [Електронний ресурс] // Chainalysis. – 2023. – Режим доступу до ресурсу: https://www.chainalysis.com/blog/cryptocurrency-terrorism-financing-accuracy-check/.
- Israel orders freeze on crypto accounts in bid to block funding for Hamas [Електронний ресурс] // Financial Times. – 2023. – Режим доступу до ресурсу: https://www.ft.com/content/e03a370b-777f-46c2-8576-d1cee731efe2.
- Is cryptocurrency helping Hamas fund terrorism? [Електронний ресурс] // France 24. – 2023. – Режим доступу до ресурсу: https://www.france24.com/en/middle-east/20231022-is-cryptocurrency-helping-hamas-fund-terrorism.
Експертка Центру близькосхідних досліджень – Анна Кіщук.