Що в України та Казахстану є спільного та що варто знати про історію цієї країни в ефірі радіо “Культура”

Що в України та Казахстану є спільного та що варто знати про історію цієї країни в ефірі радіо “Культура” розповів Ігор Семиволос, керівник Центру близькосхідних досліджень.

Що сьогодні відбувається у Казахстані?

Поліція та протестувальники зіткнулися у казахстанському місті Алмати минулого тижня. Фото: Володимир Третьяков/AP

Ігор Семиволос: Це заворушення, які переросли у повстання, що було придушене. Все це відбувається на тлі складного транзиту влади в Казахстані — від Нурсултана Назарбаєва до Токаєва. Про підняття ціни на газ було відомо заздалегідь, але очевидно уряд проґавив інформаційну складову, людям це не було пояснено. Так, протести були спрямовані проти підняття цін на газ, який є дуже важливим елементом повсякденного життя людини.

Поліція Казахстану на вулицях минулого тижня. Фото: МАРІЯ ГОРДЄЄВА/REUTERS.

Найбільш серйозним питанням є ситуація в Алмати. Раніше протести виникали у західних регіонах Казахстану і були локальними. Вони не виходили за межі соціально-економічних вимог, тут же раптом з’явились і політичні вимоги, між 4 і 5 січня.

Про культурні традиції

Ігор Семиволос: Є народи, які легко “запалюються”, культурна традиція казахів — швидка дія. Можна подивитись на подібну ситуацію у Киргизстані, де відбувались революції за подібним сценарієм.

Про інтервенцію та російські війська

Джерело: https://t.me/navideovidno

Ігор Семиволос: Токаєв, очевидно, прийняв це рішення через переляк. Це дуже подібно до подій у Чехословаччині, коли були введені контингенти всіх країн Східного блоку, тільки зараз це московити. Це величезне приниження для казахів, демонстрація того, що вони не можуть впоратись своїми силами. Зараз це окупація з невідомими наслідками. Як на мене, це величезна помилка Токаєва і Путіна.

Про зовнішню політику Казахстану

Ігор Семиволос: Раніше відносини між українською громадою Казахстану й Україною були набагато тіснішими, був культурний обмін, підтримка. Після 2014 року Казахстан зайняв антиукраїнську позицію. Вони голосують проти усіх резолюцій щодо України. Українська діаспора доволі добре інтегрована в Казахстані, тому уникає якихось серйозних обговорень або спроб вплинути на рішення. За останні кілька років спостерігалось потепління відносин, боюсь що зараз ситуація зміниться радикально на гірше.

Чи можна передбачити, як розвиватимуться події?

Фото: Reuters

Ігор Семиволос: Це марна справа, все буде залежати від рішень Токаєва. Дуже серйозна ціна та наслідки рішення про введення військ. Були очікування казахів стосовно Токаєва, що він ліберал, який може змінити культурну традицію. Він же показав себе як переляканий диктатор і тиран.

Джерело: Українське радіо – радіоплатформа Суспільного мовника України Національної суспільної телерадіокомпанії, найстаріше радіо країни.

You may also like...