Не морем єдиним: активісти обговорюють туристичну привабливість запорізького Приазов’я

Здавалося б, приморські міста можуть похвалитися туристичною привабливістю за визначенням. Врешті решт, тут є море, яке у літній період притягує як магніт тисячі туристів, які наповнюють місцеві бюджети грошима. 

Але чи обмежується  все тільки морем? До того ж, переважно сезонний характер праці створює чималі проблеми для населення, яке здебільшого втрачає роботу восени та взимку. 

Що крім моря можна «продати» приїжджим? Чим можна їх здивувати, аби вони повернулися до своїх домівок із новими позитивними враженнями і захотіли повернутися ще раз? Які слабкі і сильні сторони регіону з точки зору туризму? Як можна долучити до дискусії і туристичного обігу представників сіл? Чи існує програма розвитку туризму в громаді/місті/регіоні і які ресурси на це виділяються? Які нові форми роботи/залучення можна запропонувати? Популяризація регіону, чи все вже втрачено? Всі ці та інші питання обговорювалися під час дискусії, яка відбулася в Приморську на базі молодіжного центру «Портал» 6 – 7 липня 2020 року.  

Важливо відзначити, що ідея провести таке обговорення виникла під час поїздок команди Центру близькосхідних досліджень по регіонах і запропонували її наші партнери із Бердянську  -«Перше Бердянське Антикафе – Час Є». Це питання актуалізувалося на тлі триваючого карантину у зв’язку із пандемією КОВІД-19 і занепокоєнням місцевого туристичного бізнесу можливим провалом туристичного сезону. 

Ще одним резоном провести таке спільне обговорення стали наміри уряду (які вже реалізувалися) укрупнити райони, де Приморський район мав стати частиною великого Бердянського району. І хоча характер повноважень нового району досі залишається незрозумілим, ця подія також вплинула на наміри об’єднати зусилля громадськості двох приморських міст. 

Крім представників Молодіжного центру «Портал» та Антикафе «Час Є» на зустрічі взяли участь представники Спілки краєзнавців Приморська, активісти та міський голова Приморської ОТГ Олена Божкова.

Учасники презентували свої напрацювання у розвитку локального туризму. Зокрема, Алла Мельничук (Час Є) розповіла про започаткований декількома роками тому в Бердянську фестиваль анімації «Равликфест», який набув вже загальноукраїнський характер. Важливе місце в діяльності наших бердянських партнерів займає різноманітні арт проекти – від муралів до виставок місцевих художників. Вразив учасників обговорення проект «музей на пляжі», коли на паркані вздовж моря активісти зробили репродукції відомих картин. Набуває все більшого інтересу подорожі вихідного дня до так званих місць сили, де люди можуть побути наодинці із природою, а також велосипедні подорожі. 

Приморські колеги представили свої напрацювання  – розвиток бренду міста Приморськ, який на їх думку має бути пов’язаний із знахідкою у 40-х роках минулого століття на околицях Ногайську кісток викопного південного слона. Представники Спілки краєзнавців Приморська, організації, яка нещодавно була офіційно зареєстрована, розповіли про знахідки з історії міста.  Тривалий час цьому питанню не приділялося належної уваги і лише останнім часом місцевим краєзнавцям вдалося відновити чимало забутих сторінок історії старого Ногайську. Зокрема, мова йде і про початковий період історії міста, про особу засновника міста Якова Де Мезона та про його колишніх мешканців – ногайців.   

По завершенню дискусії відбулась неймовірна цікава екскурсія центром Приморська, а по її завершенню дружня вечірка, де у неформальній обстановці учасники зустрічі продовжували обмінюватися враженнями і планувати заходи на майбутнє. 

І хоча проведений SWOT – аналіз ще раз довів пріоритет моря над усіма іншими напрямками, дискусія без сумніву дозволила розширити уявлення учасників про існуючі та потенційні можливості і стала важливим елементом подальшої співпраці між громадськими організаціями Бердянську та Приморську у напрямку розвитку туристичної привабливості регіону. 

Ця подія відбулася в рамках реалізації проекту «Платформа успішного ненасильницького активізму», який фінансується Kurve Wustrow.