Майбутнє на горизонті: У Києві відбувся перший модуль освітньої програми для лідерів громадського сектору

З 23 по 25 травня у Києві пройшов перший модуль освітньої програми для лідерів громадського сектору. Його організували Центр близькосхідних досліджень у партнерстві з громадськими організаціями “Мережа відповідальних” та “Театр змін”. Учасниками стали 15 представників з різних областей України, які працюють у сфері місцевого самоврядування і розвитку громад. Серед учасників були й представники тимчасово окупованих громад, зокрема з Херсонщини.

Перший модуль мав назву «Майбутнє на горизонті: Інструменти прогнозування та стратегій». Він також згадується як інноваційний курс “Управління майбутнім”. Його мета — дати практичний інструментарій для аналізу змін, побудови сценаріїв розвитку та розробки стратегічних рішень, щоб бути готовим до майбутнього або принаймні не бути шокованим ним. Навчання тривало три робочі дні і було побудоване на інтерактивних форматах: майстерках, воркшопах, моделюванні ситуацій та аналізі кейсів.

Протягом модулю учасники занурились у світ форсайту — методології, що дозволяє мислити на роки вперед і бачити тенденції, вчилися шукати слабкі сигнали та формувати сценарії.

Опановували техніку тренд-аналізу, зокрема за допомогою інструменту PESTEL. Також програма включала дизайн-мислення, що допомагає перевести ідеї у практичні прототипи, зворотнє планування, яке дозволяє планувати від бажаного майбутнього до теперішнього, а також розбір SWOT-аналізу та вивчення Делфі-методу — техніки експертного опитування.

Третій день був присвячений інтеграції інструментів, зокрема партисипативному плануванню та практичному застосуванню методів на прикладі кейсу “Звільнення територій”. Важливою частиною були також рефлексії та обговорення власних кейсів.

Тренерами та фасилітаторами модулю були Ігор СемиволосСергій ДаниловМарта БенишинОлександр Кобець та Юрій Білай. Особлива подяка за турботу та технічний супровід висловлювалася Олесі Стратієнко та Константину Овсянникову.

Учасники високо оцінили насичену програму та практичну цінність отриманих знань та інструментів. Вони зазначили, що отримали багато корисного, що інструменти є дуже прикладними і вже складаються в голові. Деякі інструменти, знайомі раніше, відкрилися по-новому. Навчання дало можливість удосконалити практичні навички, щоб прогнозувати зміни та формувати майбутнє, не чекаючи завершення війни, а вже зараз планувати і діяти. Учасники відчули себе більш готовими до невизначеного майбутнього та отримали «вітер», який дасть можливість рухати їхні проєкти вперед.

Особливо цінним був обмін досвідом з колегами з різних областей України. Учасники відзначили можливість живого обміну думками та досвідом, ділення болючим та успішним, що підсилює віру в єдині цінності. Була створена класна, комфортна, добродушна та безпечна атмосфера, де було легко бути відкритими та ділитися думками. Це дозволило учасникам відчути підтримку та мотивацію. Для когось це стало можливістю перетворити свої “рани” на мудрість.

Навчання відбулося в рамках проєкту «Зміцнення потенціалу громадянського суспільства задля ненасильницької трансформації конфліктів в місцевих громадах». Проєкт підтримано 𝑲𝑼𝑹𝑽𝑬 𝑾𝒖𝒔𝒕𝒓𝒐𝒘 – 𝑪𝒆𝒏𝒕𝒓𝒆 𝒇𝒐𝒓 𝑻𝒓𝒂𝒊𝒏𝒊𝒏𝒈 𝒂𝒏𝒅 𝑵𝒆𝒕𝒘𝒐𝒓𝒌𝒊𝒏𝒈 𝒊𝒏 𝑵𝒐𝒏𝒗𝒊𝒐𝒍𝒆𝒏𝒕 𝑨𝒄𝒕𝒊𝒐𝒏 у рамках Громадської служби миру, що фінансується Федеральним міністерством з економічної співпраці та розвитку Федеративної республіки Німеччина.

Учасники висловили вдячність організаторам, лекторам та фасилітаторам за змістовний, насичений модуль, якісний інтелектуальний продукт, чудові умови навчання та технічний супровід. Застосування отриманих знань на практиці починається вже сьогодні. Попереду — наступні модулі.

Тренінг допоміг усвідомити, що майбутнє не є чимось невідомим і страшним, а скоріше початком процесу, подібного до роботи гончарного кола, де з наявних матеріалів (суспільства) та за допомогою вмілих рук (людей) можна створити щось чудове. Важливо пам’ятати, що час є головним ресурсом. Учасники отримали надію та віру в те, що території, які зараз тимчасово втрачені, обов’язково будуть відроджені, і вже зараз є багато роботи для цього. Незважаючи на невизначеність, потрібно бути готовим і продовжувати рух вперед.

You may also like...