Близькосхідні огляди з Ігорем Семиволосом 08.01.2022

Привіт, друзі! 

Після вчорашнього успішного дебюту нашого нового формату не думав сьогодні виходити в ефір, але з огляду на розвиток ситуації в Казахстані, а також на триваючі дискусії, вирішив все ж таки приділити цьому трохи часу.

Як на мене, головне питання, яке досі нерозв’язане, це статус та місце Назарбаєва в усьому цьому гармидері. 

Наполегливі заклики прояснити долю Єлбаси вилилися у два непересічних повідомлення  в першому випадку нас порадував громадянин Лукашенко, який таки дозвонився до Нурсултана Абішевича і говорив про Казахстан та Україну  – саме так було в повідомленні, потім воно зникло, а казахська влада заперечила факт такої розмови. Казахська влада тут невідомо хто, бо це також було повідомлення прес-служби. Але сьогодні прес-секретар Назарбаєва закликав не вірити у чутки і визначив місце положення Єлбаси в столиці республіки. Більше того він постійно на контакті з президентом і говорить із декількома лідерами дружніх країн. 

Жодного лідера не назвали, крім звісно, поїхавшего дахом Лукашенка, але йому можна, у нього довідка. Власне з цього можна зробити один очевидний висновок – Єлбаси недієздатний – в якому стані недієздатності він зараз перебуває не суть важливо. Очевидно після того як Токаєв утвердиться на посаді достатньо для того щоб не відчувати себе невпевненим, про цю сумну подію розкажуть народу. 

Фото: Reuters

Отже виходить що версії тих, хто казав про змову Токаєва проти Єлбаси, правдиві? І так, і ні. Повторююся, це моя особиста думка, яка сформована виходячи із наявної інформації та мого особистого досвіду. 

Давайте спробуємо реконструювати ситуацію. Отже в кінці грудня неформальний саміт СНД, де начебто Назарбаєв остаточно передає владу до рук Токаєва. 

Звідки нам про це відомо? Від російських експертів. Отже немає жодних правдивих відомостей, що це було саме так. Але немає і спростувань. Припустимо, що так і було. Кадри хроніки говорять що Назарбаєв був у поганому стані – його тримають під руки, він виглядає глибоко хворою людиною. В принципі з огляду на його вік і корону, яку він переніс, не дивно. 

На початку нового року по країні починають повзти чутки, що щось не так. Я не знаю, чесно кажучи, що там сталося, цілком можливо просто природні причини спричинили його недієздатність, але напруження всередині політичного класу не приховаєш, і там де тонко, та і рветься. 

Прорвалося на заході країни і абсолютно через інші причини – підвищення цін на скраплений газ. І тут у Токаєва виключаються мізки – він вважає, що все частина змови, аби усунути його від влади. Єлбаси вже минуле, він не може фізично гарантувати дотримання домовленостей, а навколо знаходяться нелояльні силовики. Навіть більше, він розглядає, давно запланований крок по підняттю цін, частиною змови. Далі вже ми все бачили на власні очі. Відправляється у відставку уряд – колишній прем’єр до речі також рівновагова фігура з Токаєвим, яка конкурувала за доступ до тіла, він робить кроки відіграти назад ситуацію – скасовує підняття цін, дає команду проводити діалог. Про все це він до речі пише потім у твіттері, і практично не бреше, але хвиля вже пішла і чутки про стан Назарбаєва ширяться. Тому «Шал кет», тому дуже швидко протести набувають ознак заворушень та врешті решт повстання. 

Є чимало тих, кого злякали учасники повстання своєю жорстокістю і готовністю до насильства. Це активно використовується росіянами для формування так званого антиреволюційного дискурсу – дивіться мовляв, які вони варвари. 

Насильство погана історія, але в конфліктах такого роду воно часто їх супроводжує. Це вже секрет полішинеля, що без інститутів громадянського суспільства та практик домовляння всередині політичного класу, будь які заворушення рано чи пізно мають насильницьку фазу. Особливо це стосується авторитарних, персоналістських режимів, де політичний клас є васалами і зобов’язані першій особі правом на ренту. Після втрати цієї особи в таких країнах часто відбуваються події схожі на казахстанські. Розумні люди для уникнення такого сценарію вигадали монархії, де цар, монарх, цезар, шейх в пр., отримує легітимність спираючись на традицію, освячену релігією. В таких суспільствах є більше шансів уникнути подібних потрясінь, особливо на етапі передачі влади від одного монарха до іншого. Нещодавній досвід арабської весни на Близькому сході класичний приклад – монархії втрималися, тоді як псевдо-республіканські режими пали або занепали. Та сама історія спіткала Казахстан. 

Формально – Нурсултан Назарбаєв справді батько нації, в сенсі того, що він провів казахстанців буремними 90, нульовими та десятими роками. Він робив авторитарну модернізацію, і нещадно карав усіх хто на його думку виступав проти його намірів. Але його легітимність завжди була під питанням, оскільки отримав він її від Совєтів, і був партійним апаратником, частиною колоніальної адміністрації, хоч і прийшов до влади на хвилі зростання національних очікувань. 

А як же ж жузи, спитаєте ви. Так само як родоплемінні відносини на Близькому сході – вони можуть бути актуальними в умовах небезпеки, і можуть бути деактивованими в процесі розбудови політичної нації. 

Джерело: pavlodarica.fandom.com

Тому пояснювати все лише конкуренцією жузів (об’єднання племен) і племен видається тривіальним і поверхневим. Втім, давайте, я сам собі заперечу – у умовах нестабільності роль і вага жузів та родоплемінних зв’язків буде зростати і це погана новина для формування політичної нації, оскільки так зване російське населення виключене з цих солідарних систем. Ці події, колективна травма, ними спричинена, може суттєво і негативно вплинути на процес націотворення  в сенсі національного будівництва. 

На останок хочу запропонувати вам епізоди мого інтерв’ю, яке я дав каналу ICTV і які не увійшли в сюжет на каналі. Там є декілька цікавих моментів, пояснюючих простими словами казахстанську політику. 

Відео:

You may also like...