Афганістан, таліби, пуштуни, моджахеди – інша реальність у XXI сторіччі.

Про Афганістан у програмі #ЗгадатиВсе на Радіо Культура. Гість студії – заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Дуже послідовно с датами, прізвищами та цікавими фактами і висновками.

Ось  повне інтерв’ю

А нижче трохи тезисів.

“Введення радянських військ призвело до того, що у моджахедів (сила яка представляла ісламську альтернативу світському розвитку Афганістану) з’явився іноземний ворог, що допомогло консолідувати дуже різні племена.”

“Таліби – це дуже специфічне політико-військове угруповання,  пристосоване для афганских умов. Дослідники вважають, що в їх практиках та в ідеології сильно представлений пуштунський націоналізм і пуштунський порядок денний і пуштунське традиційне право, те як його бачать пуштуни. Виникнення? Зрозуміло це  кінець 80х початок 90х,  коли в медресе сформувалися численні групи молоді, афганської молоді, сиріт, які нічого не знали з дитинства – тільки автомат і каран. Вони бачили світ в дуже обмеженому діапазоні цих двох речей.”

“Великий відсоток населення дуже бідний, плюс розповсюджені практики,які виглядають дикунськими, наприклад викрадення хлопчиків та дівчаток для використання їх у сексуальному рабстві.” 

“Треба розуміти що талібан зразка 1992-1996 років і талібан який зараз прийшов до влади, це звичайно дві різні організації.

Але ми бачимо що попри декларовані пом’якшення, в принципі останні заяви керівництва, і тих хто відповідає, свідчать, що вони повернуться до екзекуцій, тобто відрубання кінцівок, страт через смерть и це все буде відбуватися публічно. Єдине, що обіцяють, що все це буде згідно рішення Шаріатського суду, а не на місці, як було колись у 1996-2001 роках. Ми маємо повернення до шаріату в його дуже специфічному трактуванні, талібского з одного боку і до пуштунських практик. “

“Насправді вони на інтуітивному рівні розуміють шо це інструмент контролю в країні де велика злочинність, велика бідність, велика етнічна різноманітність і навіть релігійна(суніти і шиїти). І ось це їхній спосіб контролю зберегти свою владу.”

“Ісламська держава це постмодерний проект. Це використання ісламу з дуже сучасними технологіями, і для талібану, ісламська держава стала зразком. Уявити собі, що вони дозволять собі смартфони, фотографування, радіо, телебачення в 2000 році було неможливо. Вони зрозуміли важливість комунікацій, важливість зовнішнього самопредставлення, важливість меседжу, важливість діалогу с певними групами. Тобто тут є зрушення. Дуже небагато інформації надходить з середини (умовно кажучи) Талібану, але видається так, що там є різні уявлення і різні групи відстоюють відмінні візії майбутнього і реалізації тих чи інших положень, і є групи які готові змінюватися, відносно того, що було у 1996-2001 роках.”

“Культурна спадщина Афганістану в значній мірі втрачена вже в 2001 року,  якщо це не медресе і не мічеть, то в принципі доля цих об’єктів вирішена, їх знищать. Але треба казати, що візуальних символов вже практично не залишилось.”

“Чи варто тоді втручатися в життя цієї держави, так як тоді втрутився Радянський союз, а потім втрутилися США? Може їх варто вже залишити так як вони є і хай живуть своїм життям?   

Всі давно залишили Афганістан в спокою, крім Пакистану, звичайно, бо на території Пакистану 14-15% населення це пуштуни, які не дуже визнають державу Пакистан і ведуть активні бойові дії і вони там, до речі, теж називаються Талібан, трішки по іншому, трошки інший Талібан, а так всі хочуть, щоби афганці жили своїм окремим життям, але чомусь це не вдається.”

“Ситуація така – якщо вони будуть представляти загрозу для навколишних країн, будуть відповідні дії, якщо не будуть представляти, то через півроку всі забудуть і Афганістан буде варитися в своєму замкненому маленькому світі, який не зовсім маленький все-таки від 32 до 38 мільйонів людей і площею як Україна. Він не кому не цікавий так щоб його захоплювати.” 

“Якби свого часу радянський союз не втрутився в ситуацію в Афганістані ситуація була би іншою, не було би півтора мільйона вбитих людей, не було би радянських інвестицій, не було би появи Талібану, але була би боротьба за модернізацію.”

Афганістан і Талібан на зараз – понад 80 000 людей евакуйовано і ще триває.

You may also like...